علل افت تحصیلی دانش آموزان در درس ریاضیات
نویسنده : نرگس میرعزیزی - ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/۱٦
 

 

عوامل مختلفی در افت تحصیلی دانش آموزان در درس ریاضی وجود دارد که به صورت مختصر به برخی از این عوامل اشاره می شود .

علل اصلی افت دانش آموزان:

 


 

1- عدم وجود انگیزه در دانش آموزان که این بی میلی و بی علاقه بودن دانش آموزان به تحصیل بر دروسی که مفهومی هستند و برای آنها نیاز به تمرین و کار بیشتری است اثر زیادی دارد .

2- زیاد شدن وسایل سرگرم کننده مانند تلویزیون و بازیهای کامپیوتری و وسایل تصویری که وقت دانش آموزان را پر کرده و دانش آموزان در منزل کمتر به مطالعه دروس  می پردازند.

3- تحصیلات پایین و از هم گسیختگی بعضی از خانواده ها و عدم توجه به فرزندان و تحصیل آنها یکی از عوامل افت تحصیلی دانش آموزان مخصو صا در درس ریاضی می شود چون در این درس فراگیران بیشتر نیاز به کمک اطرافیان خود دارند .

4- با توجه به اینکه کتب در حال تغییر هستند و همچنین تغییر شیوه ها و روشهای تدریس و آموزش ندیدن معلمان و استفاده نا  صحیح از امکانات موجود و آگاه نبودن از اطلاعات روز .

5- حجم زیاد کتاب ریاضی و ساعات کم اختصاص یافته در هفته و پایه ضعیف بعضی از دانش آموزان موجب شده ، معلمین فرصت کافی برای کار کردن با این دانش آموزان ضعیف را نداشته باشند و ناچار تدریس مطالب به صورت سطحی بپردازند. 

6- یکی از عوامل دیگر سنگینی برنامه درسی مدارس و پر بار بودن برنامه مدارس برنامه ریزی و مطالعه را از فراگیران گرفته است .

7- گاهی اوقات دانش آموزان به علت ضعف در خواندن و یا عدم درک مناسب مفهوم جملات و سئوالها ( ضعف در درس ادبیات ) نمی توانند درس را درست بخدانند و یا مفهوم آن را متوجه شوند . 

8- عدم وجود امکانات مناسب در مدارس و نبودن وسایل کمک آموزشی .

9- تخصصی نبودن معلمان در دوره ابتدایی .

10- آشنا نبودن معلمان ابتدایی با آموزش های ریاضی .

11- حذف امتحان نهایی از پایه ابتدایی .

پیشنهاد می شود برای اینکه بتوانیم تا حدی از این افت جلوگیری نماییم در مدارس کارگاهی با نام کارگاه ریاضی درست شود و در این کارگاه انواع وسایل کمک آموزشی-  اسلاید های آموزشی- نرم افزارهای ریاضی - فیلم های آموزشی

و... تهیه شود و از این طریق به دانش آموزان آموزش داده شود و حداقل 2 ساعت درهفته ( غیر از ساعات درسی کلاس)  به کارگاه ریاضی اختصاص داده شود.

 


 
comment نظرات ()